2007-09-15

Odczyn zasadowy i kwasowy

Krew powinna mieć odczyn zasadowy, jednak przez nieprawidłowe odżywianie u większości z nas ma odczyn kwaśny. Zakwaszenie organizmu nazywa się acydozą. Skutkiem acydozy są między innymi częste katary, bóle głowy, niestrawności i trądzik.

Aby przywrócić odczyn zasadowy naszej krwi należy zacząć jeść produkty, w których odczyn ten występuje w dużych, lub chociaż jakichkolwiek, ilościach. A występuje przede wszystkim w surowych warzywach i owocach oraz w sokach z nich zrobionych.

Nieważne czy jesteś weganinem, wegetarianinem czy jesz mięso - tak czy inaczej zdajesz sobie sprawę, że owoce i warzywa powinny być podstawą naszego pożywienia. Jeśli surowizna powoduje u Ciebie np. mdłości może to świadczyć o tym, że Twoja krew ma kwaśny odczyn. Tylko zatruty i schorowany organizm odrzuca owoce i warzywa.

Poniżej tabela z przykładowymi produktami spożywczymi prowadzących do powstania acydozy lub jej likwidacji.

(* - słabe, ** - średnie, *** - mocne, **** - bardzo mocne)



Wymieniłam tylko kilka produktów (niedługo zamieszę dłuższą listę), ale z tabelki można wyciągnąć proste wnioski. W owocach i warzywach suszonych zazwyczaj odczyn zasadowy jest mocniejszy niż w surowych, chociaż w surowych też jest mocny, dojrzałe owoce mają odczyn zasadowy, ale 'zielone' już nie. Produkty powszechnie znane jako zdrowe np. ryby czy płatki owsiane też mają swoją wadę w postaci mocnego odczynu kwaśnego. W tym wypadku nie ma też różnicy pomiędzy pieczywem ciemnym i białym.

Źródła: „Dieta surowa, która jest… Smaczna!” Sergeya Karpova i Wiery Chmielewskiej; wiedza wyniesiona z lekcji chemii i bilogii w liceum :)

Napisane z myślą o Pączku.